+370 (41) 52-39-25

info@pauc.lt

Papilės g. 3, LT-76196 Šiauliai

Laimėtas 2021 m. programos „Erasmus+“ bendrojo ugdymo srities 1 pagrindinio veiksmo (KA1) mobilumo projektas Nr. 2021-1-LT01-KA122-SCH-000014193 “Innovation in Education, from digital to sports and sensory new methods” („Inovacijos ugdyme – nuo naujų skaitmeninių iki sporto bei sensorinių metodų“).

Projekto įgyvendinimo trukmė 2021-12-01 –2023-06-01. Šiuo laikotarpiu bus įgyvendinti 6 mobilumai  (vyks 6 asm.) trijuose mokymuose. Dveji mokymai vyks Ispanijoje (INERCIA DIGITAL SL) ir vieni Italijoje (JUMP – Gioventù in riSalto).

 

Robotic for Educators

Skaitmeninės kompetencijos, gebėjimas jas pritaikyti kasdieninėse veiklose vis labiau aktuali pedagoginio darbo dalis. Pasidalinsime patirtimi apie mūsų pasirinktą skaitmeninių kompetencijų plėtojimo kelią. Balandžio 24–29 dienomis Šiaulių Petro Avižonio ugdymo centro atstovės dalyvavo mokymuose “Robotic for Educators”, kuriuos organizavo nevyriausybinė organizacija Inercia Digital (Ispanija) https://inerciadigital.com/ .

Kadangi vis daugiau kalbama apie programavimo pradmenis, jų pritaikymą ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams, renkantis mokymus dėmesį atkreipėme į  robotikos mokymus ir  skaitmeninių gebėjimų tobulinimą šioje srityje. Anot mokymų kurso rengėjų, mokomoji robotika leidžia aktyviai įsitraukti į mokymosi procesus, susijusius su moksliniu raštingumu, tobulinti tyrinėjimo įgūdžius, problemų sprendimą, kūrybiškumą. Pastarosios sritys ypač svarbios ir ikimokykliniame -priešmokykliniame ugdyme, tad su dideliu susidomėjimu nėrėme į šios srities pritaikymo galimybes.

Taigi, pasirinkę vieną sritį tobulinimui gavome kur kas didesnes galimybes – gilėjo ir inžinerinė, tarpkultūrinė, kalbinė kompetencijos. To pasiekėme per įvairių užduočių atlikimą: pasitelkiant Lego priemones teko kurti įvairius įrenginius. Vienas iš pvz. – šulinio kaušo kėlimo mechanizmo konstravimas, tam kad suprastume kaip juda skirtingų dydžių ratai, kokių priemonių reikia juos sujungti, krumpliaračių panaudojimo galimybės, tikslaus Lego detalių parinkimo svarba.

Kita užduotis buvo konstruoti edukacinius robotus – veiklos organizuotos pasitelkiant EV3 robotus. Lektorė Laura pateikė programavimo pagrindus: pristatė Bee-Bot bitučių galimybes, tad galėjome palyginti su turima įstaigos patirtimi. Supažindino su Scratch programavimo pagrindais ir Lego education programos teikiamomis galimybėmis. Galiausiai programavimą išbandėme praktiškai – atliktos užduotys tiek su Scratch, tiek su Lego education programomis (o teoriniame lygmenyje atrodė visai nesudėtingai…). Vėliau mokymų dalyvės kūrė programas konkrečiam robotui, stebėjo kaip jis veikia, aiškinosi kodėl ne viskas pasisekė. Tai, kas teoriškai atrodė paprasta, tapo išties nemažu išbandymu tik elementarius programavimo pagrindus turinčioms ugdytojoms.

Mokymų teikėjai skatino plačiau taikyti IKT mokymą(si) švietimo sistemoje. Tad organizavo pažintinius vizitus siekiant supažindinti su gerąją Ispanijos mokyklų patirtimi skaitmeninio ugdymo srityje. Mokymų dalyviai lankėsi verslo centre CADE, kur buvo supažindinti su verslo ir švietimo bendrais projektais, padedančiais plėtoti skaitmenines kompetencijas. Vėliau lankėsi mokykloje Safa Fundacia Huelva (https://huelva.safa.edu/), kurioje ugdymas vyksta nuo ikimokyklinio iki gimnazijos. Didelis dėmesys vizito metu – ugdytinių ir pedagogų skaitmeninių kompetencijų plėtojimui (pristatyta ir įkurta Google klasė).

Apibendrinant mokymų patirtį, galime teigti, kad dalyvės mokėsi integruoti švietimo procesus (STEAM veiklos) per robotiką, susipažino su įvairiais LEGO teikiamais ištekliais ir galimybėmis, o dalyvėms, turinčioms minimalius programavimo pagrindus, tai buvo puiki galimybė išbandyti savo jėgas, pasisemti naujų idėjų. Šie mokymai padėjo tobulinti ne tik skaitmenines, inžinerines kompetencijas, bet kartu plėtojo tarpkultūrinį pažinimą, gilino kalbines kompetencijas. Kartu padėjo suprasti, kaip gautus įgūdžius galima pritaikyti kasdieninėje veikloje – kaip programavimo elementus galima supaprastinti iki atitinkamo amžiaus vaikų gebėjimų, kaip daugiau dėmesio skirti savo krašto, kultūros pažinimui – tam skiriamas didelis dėmesys.

Informaciją parengė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Aurelija Leišienė

Apie mokymus taip pat galite paskaityti straipsnyje „Skaitmeninių kompetencijų plėtojimo užkulisiai“ https://www.svietimonaujienos.lt/skaitmeniniu-kompetenciju-pletojimo-uzkulisiai/

Fizinių ir sportinių veiklų nauda ugdymo aplinkoje

Apie fizinio aktyvumo būtinybę ir naudą žmogaus sveikatai kalbama jau seniai. Dauguma žmonių žino, kad fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti svorį, pagerinti sveikatą ir nuotaiką, sumažinti įvairių ligų riziką. Taip pat akivaizdi fizinio aktyvumo nauda tokiems aspektams kaip motyvacija, pasitikėjimas savimi, darbingumas, todėl labai svarbu šias žinias ne tik turėti, bet neužmiršti, kartoti ir taikyti plėtojant veiklą bei metodus, kurie skatintų asmeninį, bei grupinį tobulėjimą ir pasiekimus.

Todėl dar Erasmus+ projekto rengimo etape nusimatėme mokymus „Fizinių ir sportinių veiklų nauda ugdymo aplinkoje” („Benefits of physical and sporting activities in education environments”). Anot mokymų organizatorių, pagrindinis šių kursų tikslas – mokyti švietimo personalą efektyviai valdyti turimus (naudojamus) sporto išteklius, mokyti dalyvius įžvelgti profesinės, edukacinės ir asmeninės naudos jų darbo vietose per fizines veiklas.

Dalyvės Giedrė Pipinytė-Grunskienė ir Orinta Klevinskienė aiškinosi fizinių ir sportinių veiklų ypatumus, praktiškai išbandė nusiraminimo ir atsipalaidavimo pratimus, kuriuos įtraukus į ugdymo veiklą, vaikai išmoktų labiau reguliuoti savo emocijas. Trumpų ir nesudėtingų jogos pratimų integravimas į ugdymo ir (ar) mokymo procesą turėtų tapti visuotinai priimtinu sveiku įpročiu. Suaugusieji, reguliariai įtraukę į kasdieninę ar darbinę veiklą „jogos pertraukėles“ taip pat jaučia teigiamą jų poveikį – tokios trumpos akimirkos, atpalaiduoja, ramina, sumažina stresą bei kūno įtampą, gerina dėmesingumą ir koncentraciją tolesnei veiklai.

Taigi, pirmiausia atsipalaidavimas, o toliau – fizinių veiklų sąsajos su tvarumu, skaitmeninėmis technologijomis. Ar tikrai gali sportas būti tvarus? Pasirodo, gali, jeigu gamtos, parko aplinką ugdymo procese dažniau naudosime kaip natūralią sporto aikštelę, o gamtines priemones (akmenukus, pagaliukus, lapus, kankorėžius, šiaudus, smėlį, kaštonus ir pan.) pritaikysime įvairiuose žaidimuose ir rungtyse. Gamtinės priemonės nieko nekainuoja, jos neteršia aplinkos, o tai ir yra viena svarbiausių tvarumo idėjų. Kita vertus, moko vaikus pastebėti smulkmenas (spalvas, formas, tekstūras), saugoti gamtą, ugdo kūrybiškumą, moko pasaulio pažinimo, matematikos (kelių mokomųjų dalykų integravimas), plečia žodyną gamtos pažinimo sąvokomis (įvardijami augalų, medžių, paukščių pavadinimai). Nuo mažų dienų apie tai ne vien kalbėdami, bet ir darydami, užauginsime vaikų kartą, kuri suvoks ir priims aplinkos tvarumą kaip savaime suprantamą reiškinį, neatsiejamą nuo fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos.

Pedagogui labai svarbu atrasti būdą (-us), kaip sudominti vaiką / mokinį fizine veikla ir kaip motyvuoti jos nenutraukti. Vienas iš tokių būdų gali būti skaitmeninių priemonių naudojimas fizinio aktyvumo veiklose. Pavyzdžiui, canva.com platformos panaudojimo galimybės labai plačios: pedagogas gali kartu su vaikais sukurti plakatą kaip motyvuojančią vizualinę priemonę, skatinančią sportuoti, suplanuoti veiklas, kurias galima interaktyviai pateikti, susikurti individualų grupės / klasės projektą fizinio aktyvumo tematika, bendrauti ir dalintis savo projektais su kitais pedagogais. Mokymų metu canva.com platformos pagalba dalyvės kūrė projektą „Fizinės ir sportinės veiklos nauda“, kuriuo būtų siekiama rasti būdų, kaip didinti Šiaulių Petro Avižonio ugdymo centro pedagogų ir kitų darbuotojų motyvaciją sportuoti.

Mokymų organizatoriai dalyvėms sudarė sąlygas aplankyti ir iš arčiau susipažinti su vietinėmis įstaigomis ir pamatyti, kaip čia propaguojamos fizinės ir sportinės veiklos. Aplankytame Huelvos vaikų iki 3 metų darželyje stengiamasi mažiesiems sukurti kuo jaukesnę aplinką tiek viduje, tiek lauke, kurioje netrūktų fizinės veiklos.

Apsilankymas sporto centre Forus Huelva CD Saladillo patvirtino faktą, jog Ispanijoje fizinei veiklai teikiama didžiulė reikšmė ne tik įtraukiant ugdymo įstaigas, bet ir skatinant šeimas sportuoti kartu su  vaikais. Sportuojančioms šeimoms siūlomi palankūs sportinės veiklos paketai, nemokami vaikų sportiniai ar laisvalaikio užsiėmimai bei užtikrinama jų priežiūra. Huelvos universitete studentams sudarytos visos sąlygos aktyviai sportuoti bet kuriuo jiems patogiu ir suderintu laiku atskirai įrengtose sporto salėse (krepšinio, gimnastikos, kultūrizmo) ir aikštynuose (teniso, futbolo).

Dalyvės turėjo progą sudalyvauti tarptautiniame kongreso „Binomico“ renginyje su kviestiniais svečiais iš Argentinos. „Binomico“ – tai tarptautinis gastronomijos kongresas, jau antrus metus iš eilės vykstantis Europoje ir jungiantis 22 regionus ir šalis Ispanijoje bei Pietų Amerikoje. Renginio metu mokyklinukai kartu su žinomais Ispanijos virtuvės šefais gamino ir svečiams pristatė tradicinę ispanų sriubą – gaspačo. Siekiama puoselėti tradicinio ir tvaraus maisto kultūros idėjas ir diegti jas vaikams nuo pat mažų dienų.

Taigi per teorinius-praktinius užsiėmimus dalyvės sužinojo pagrindinius sveikos gyvensenos principus ir kaip praktiškai pritaikyti pratimus, padedančius ne tik mokiniams susikaupti pamokoje, bet ir darbuotojams per trumpą laiką atgauti jėgas bei energiją. Dalyvės taip pat sužinojo apie psichologinę sporto naudą asmeniniam tobulėjimui ir sporto santykį su tvarumu, esminius švietimo naujovių aspektus Ispanijoje ir mokymosi bei patirties tobulinimą. Turėjo ir galimybę susipažinti su vietos kultūrine ir istorine aplinka.

Mokymai organizuoti pagal Erasmus+ programos finansuojamą projektą „INOVACIJOS UGDYME – NUO NAUJŲ SKAITMENINIŲ IKI SPORTO BEI SENSORINIŲ METODŲ“ (nr. 2021-1-LT01-KA122-SCH-000014193). Mokymų vieta – Huelva (Ispanija), mokymų organizatorius – Inercia Digital, data 2022 spalio 24–28 d. Pateikta informacija atspindi dalyvių poziciją, kuri neatspindi visos Erasmus+ programos pozicijos.

Informaciją parengė mokymų dalyvės Giedrė Pipinytė-Grunskienė ir Orinta Klevinskienė

Apie mokymus taip pat galite paskaityti straipsnyje „Sveikatingumas ugdymo procese“: https://www.svietimonaujienos.lt/sveikatinimas-ugdymo-procese-tai-svarbu/?fbclid=IwAR3RiVBscbb05ZNni5VWyWxJLwcdsNlF2M9zUKdJMrczYKj7DP2bhcHCFO0

PARTNERIAI
Šiaulių lopšelis-darželis ,,Bitė”
Šiaulių lopšelis-darželis ,,Bitė”
Šiaulių lopšelis-darželis ,,Sigutė”
Šiaulių lopšelis-darželis ,,Sigutė”
Šiaulių lopšelis darželis ,,Žilvitis”
Šiaulių lopšelis darželis ,,Žilvitis”
Šiaulių lopšelis-darželis ,,Gluosnis”
Šiaulių lopšelis-darželis ,,Gluosnis”
Šiaulių lopšelis – darželis ,,Coliukė”
Šiaulių lopšelis – darželis ,,Coliukė”
Klaipėdos regos ugdymo centras
Klaipėdos regos ugdymo centras
Panevėžio regos centras ,,Linelis”
Panevėžio regos centras ,,Linelis”
Sveikatiada
Sveikatiada
Sveika mokykla
Sveika mokykla
Lietuvos mažųjų žaidynės
Lietuvos mažųjų žaidynės
Elektroninis dienynas
Elektroninis dienynas